דף הבית - יוגה בלב
מהי יוגה?
שיטת יוגה בלב
הסטודיו החדש שלי
שעורים פרטיים ויוגה טיפולית
תנוחות יוגה בים
יוגה לנשים בהריון
יוגה לנשים בלבד
כתבות מעיתונים
יוגה לקשישים
יוגה לילדים
גלריה
מאמרים
צור קשר-מייל וכתובת
יוגה לקשישים
 _252_1600 _249_1600   _253_1600

יוגה לקשישים-מדובר רק בגיל פיסי.....

תקופת החיים האחרונה מאופיינת במורכבות רבה לאדם המתמודד עם תשישות,כאבים, לחץ דם מחלות ועוד.

מחד, מתקיימת תמיד התקווה לנס, שישנה את המציאות ומאידך, מתרחבת ההכרה ומחלחלת ההשלמה כי שעת הפרידה קרבה. בין שני הקטבים של מרחב זה, מתנהלים חייו של האדם ומשפחתו. לאלו מלווים לעיתים גם כאבי גוף ונפש ותחושות קשות של חולשה, כשלון והחמצה.
ככל שמתרחבת ההכרה בדבר הצורך להקטין או להפסיק את הטיפול הרפואי, כך נפתח הצוהר לקבלתו של טיפול תומך, שעשוי לסייע רבות לחולה בהפחתת מצוקותיו, הקטנת כאביו והבטחת איכות חיים סבירה, עד שייאסף אל אבותיו.
הטיפול האלטרנטיבי אינו רק מפחית ייסורים, אלא עשוי אף להאריך במידת מה את חייו של האדם וזאת תוך שמירה על רצונותיו, אמונותיו וכבודו האישי.
ככל שרבה ההדחקה ורחוק המפגש עם המציאות, כך קטנים הסיכויים ליהנות מטיפול תומך שכזה.

אולם, קשר השתיקה המתקיים סביב סוגיית המוות, הפרידה מהגוף וסיומם של החיים, הינו חזק ופעמים רבות אף בלתי ניתן להתרה.
מי שלא היה רגיל להיפגש עם עצמו ועם קרוביו, לשתף בתחושותיו, להביע את פחדיו ורגשותיו – כנראה שלא יעשה זאת בתקופת חייו האחרונה. אנשים גוססים פחות או יותר כפי שחיו.

בתקופת החיים האחרונה, מבקשים אנשים רבים להמשיך ולהרגיש חזקים, איתנים, שולטים במצבם.
העיסוק המילולי, הוורבאלי בעולם הפנימי; בתחושות וברגשות, בדאגות ובפחדים – אינו תמיד שגור בהווייתם ובאופיים של הנוטים למות. לעיתים, נתפסת השיחה על הנושא כאות לויתור על התקווה, לחיסול הציפייה לנס. היוגה נכנסת בדיוק ברגעים אלה.
באמצעות תרגול גופני עדין, מתחשב ומרפה (על כיסא או במיטה), יכול האדם לבטא את עצמו, בסיועה של שפה אחרת. בכך מסוגל אדם לשחרר מתח, לחוש את זרימת החיים וקוטביותם פועמת בגופו, להבחין בחיותו, בעוצמותיו (וגם בחולשותיו ובמגבלותיו).

זאת לצד יתרונות רבים ונוספים, המופקים מתרגול היוגה: הקלת כאבי גוף ונפש, שחרור מפרקים כואבים ושרירים תפוסים, שיפור מצב הרוח, העמקתה ומיצויה של הנשימה, חיבור למימד הרוחני שבאדם, התבוננות פנימה והחוצה, רגיעה כללית ועוד.

מהבחינה הרוחנית עשוי תרגול קבוע של יוגה בחלק החיים האחרון לסייע בהכנתו העצמית של האדם להיפרדותו מהחיים, מהגוף, מאהוביו ולפתוח באדם צוהר לעולם הרוח.

לתרגול קבוע ביוגה ישנה חשיבות רבה גם בפיתוחו וביצירתו של "מקום פנימי", המתהווה אצל האדם ואשר אליו הוא יכול לשוב ובו להיות, בחסדו לחסות ובמתחמו לזכות להגנה.
הוספת תרגול היוגה לסדר היום של האדם החולה והנוטה למות, מעניקה ולו שמץ של סדר, קביעות, יציבות לשגרת יומו הלא פשוט. לעיתים, עצם המחויבות לתרגל, מעניקה סיבה טובה למדי לקום בבוקר ולמצות את החיים עד תום.

תרגול יוגה אישי הוא יצירת חיים, שראוי להתוודע אליה מוקדם ככל האפשר. אולם, גם אם עולם היוגה נחשב בעיני האדם לזר ומוזר, לעולם אין זה מאוחר להתחיל. בכל גיל, בכל מצב בריאות, יכול האדם לעלות על שביל היוגה שהוא נצחי בדיוק כמו רוחו של האדם הנוטה למות בעצמו.

שיעורי היוגה מתקיימים מיזה שנתיים וחצי במרכז אביבים,מועדון קסום ומטופח לקשישים תשושים שחלקם חולים,אנשים מקסימים ומרתקים,נשמות אהובות ויקרות שלי.

בשיעורים אנו עובדים על דמיון מודרך,מדיטציות,תנוחות בישיבה ובעמידה.לאורך לאורך כל השיעור אנו שמים דגש על יציבה נכונה-,ישורת הגב ונשימה נכונה לבטן ולסרעפת.

כמובן שאנו עובדים הרבה על סילוק מחשבות שלילות ודאגות ועל חשיבה חיובית.

ישנם תלמידים שעברו אירוע מוחי או חולים כרוניים,התירגולוהנשימות מסייעים להם  לקבל ביטחון עצמי,לישון ללא סיוטים,לחיות בשלום ושלווה עם עצמם וכדומה.

חלק מתלמידיי בשיעורים מרגשים- יכולים להגיע למצב של בכי,צחוק מתגלגל וכיוצא באלה.

 

תלמידיי מגיל 70 ועד 98!!! -מתמידים-"נילחמים על המקום"--אוהבים,מפרגנים ובעלי ראש מאוד חופשי.הלוואי שאנחנו היינו יודעים לקבל כמוהם באהבה את המורה ודברים חדשים.

באהבה,מילי.

 

 
 
האתר הוקם ומתוחזק ע"י פרסומדיה נטגרופ בניית אתרים
מבקרים: 8885089שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה